שיטת מונטסורי שפותחה על-ידי ד"ר מריה מונטסורי לפני מעל ל-100 שנים  תוך הסתכלות ותצפית בפעילויות הילדים זוהי שיטה בינלאומית מוכחת מחקרית שמאפשרת לילדי הגן וביה"ס למידה בסביבה אסתטית ובקצב האישי של כל ילד וילד תוך שימוש ביכולתו אך בעזרת הנחייה של צוות הגן ותוך שימוש באביזרים שתוכננו לפי השיטה.
על פי שיטת מונטסורי הילד נמצא במרכז והוא לומד באמצעות התנסות עצמאית. כל ילד הוא אוטודידקט ובעל דחף להתנסות וללמוד ובעצם כל ילד ילמד באופן הטוב ביותר באמצעות חושיו בלי לדעת שהוא לומד וללא מאמץ.
הילד בוחר את מה שהוא רוצה ולא מה שהגננת או המורה מחייבת אותו לעשות. כאשר תפקיד המבוגר בכיתה הוא להדריך ולכוון אך לא להפריע לתהליך.
הילד יפתח בשמחה ובהתלהבות את כישוריו ויעבוד בקצב שלו. אין תחרותיות בשיטת מונטסורי.
ייחודה של השיטה הוא בסביבה האסתטית והנעימה של כיתות הלימוד בגן ובביה"ס, האביזרים והחומרים שנבחרו במיוחד לענות על צרכיו הטבעיים של הילד. הילד ילמד להיות מבוגר עצמאי, אחראי, מאושר ומגשים את עצמו.
כיתות מונטסורי מתחלקות למספר תחומים המיועדים לפיתוח כישורים שונים אצל הילד. בכל תחום ישנם עזרים מיוחדים לתחום. חלק מהעזרים מיובאים מארה"ב ומאירופה ומאופיינים בשימוש בעץ ובחומרים מאיכות גבוהה במיוחד. הציוד אסתטי, נוח ומזמין לילדים.
בקריית חינוך מונטסורי מחליט הילד בעצמו על סוג הפעילות, על האופן בו יבצע את הפעילות, על מועד הפעילות ומשך הזמן בה יעסוק, וכן מחליט אם ברצונו לשתף פעולה עם אחרים ואם כן, עם מי.
התערבות המבוגרים בשיטה זו היא מינימלית, הפעילות במרחב זורמת, ואין למעשה שעה פנויה ללא פעילות.
השקפה חינוכית זו מציגה את הילד השלם על כל מרכיבי התפתחותו הנפשית והגופנית כשותף פעיל למעשה החינוך. שיטה זו מחנכת את הילד להיות עצמאי, לקבל החלטות ולהיות אחראי לביצוען וקיומן, מה שיחזק גם את ביטחונו העצמי.
בגנים ובתי-ספר רבים סדר היום הוא מובנה ונתון להחלטתה של הגננת או המורה אך לא כך בקריית חינוך מונטסורי.
זכרו, ילדים שמתחנכים בקריית חינוך מונטסורי זוכים ללמוד ולהתחנך בהנאה, תוך עצמאות וגיבוש החלטות עצמאיות בכל הקשור לפעילות שהיא מכלול של משחק, יצירה, למידה ועבודה.
ילדי שיטת מונטסורי בעולם הוכיחו את עצמם כבעלי יכולת התבטאות, ביטחון עצמי מהגבוהים ביותר ובעלי יכולת עצמאות גבוהה.
בין יוצאי שיטת מונטסורי למדו אנשים רבים, חלקם יושבים בצמרת העולמית כגון מארק צוקרברג – מייסד פייסבוק, ביל גייטס – מייסד מיקרוסופט, ג׳ף בזוס – מייסד אמזון, סרגיי בריין ולארי פייג׳ – מייסדי גוגל וילדים רבים מבתי מלוכה ובית המלוכה הבריטי ועוד.